W Polsce


Tradycja karma kagju buddyzmu tybetańskiego po raz pierwszy zawitała do Polski w latach siedemdziesiątych. Nie istniały jeszcze wtedy ośrodki Dharmy ani buddyjskie stowarzyszenia, a początkowe, nieoficjalne wizyty lamów miały bardzo nieformalny charakter.

Tenga Rinpocze w Krakowie w 1986 roku

Pierwsza grupa praktykujących pojawiała się w Krakowie z inicjatywy Władysława Czapnika oraz duńskiego ucznia Szesnastego Karmapy, Olego Nydalha a pierwszym mistrzem kagju (z tradycji drigung kagju) nauczającym w Polsce był Ajang Rinpocze (w r. 1981). Następnie Polskę zaczęli odwiedzać mistrzowie karma kagju tacy jak Beru Khjentse Rinpocze (w r. 1984) i nieżyjący już czcigodny Tenga Rinpocze (pierwsza wizyta w 1986 r.), mistrz tybetańskiego klasztoru Bencien a zarazem wadżra-mistrz szkoły karma kamtsang, który po ucieczce Siedemnastego Karmapy do Indii został jednym z jego nauczycieli. Kolejna wizyta Rinpocze odbyła się w 1989 roku, również w Krakowie, zaś od 1995 roku odwiedzał on nasz kraj regularnie. Nauki buddyzmu tybetańskiego wzbudzały coraz większe zainteresowanie i tak to powoli zaczynała rodzić się polska społeczność buddyjska kagju.

W międzyczasie zaczęli w Polsce nauczać również inni nauczyciele kagju, tacy jak Jego Eminencja Tai Situ Rinpocze (w r. 1986 i 1995), Jego Eminecja Trzeci Dziamgon Kongtrul Rinpocze (w r. 1988), Jego Eminencja Gjaltsab Rinpocze (w r. 1989), Khenpo Tsultrim Gjamtso Rinpocze (w r. 1995, 1997 i 2004) Lobpyn Tseciu Rinpocze, Ringu Tulku Rinpocze, Ato Rinpocze i Czime Rinpocze z Londynu (od 1996 r.), Thrangu Rinpocze (w 1998 r.) i wielu innych. Początkowo większość społeczności buddyjskiej tworzyła jedno Stowarzyszenie Karma Kagju, z czasem jednak wyodrębniać zaczęły się grupy uczniów, praktykujące pod okiem różnych nauczycieli.

900-lecie linii Karmapy w Centrum Bencien Karma Kamtsang

I tak obok Stowarzyszenia Karma Kagju Olego Nydalha pojawił się Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang pod przewodnictwem Tengi Rinpocze, który należy równiez do Polskiej Unii Buddyjskiej pod honorowym patronatem Jego Świątobliwości Dalajlamy. Zaś w kolejnych latach powstały: Rokpa Polska Akonga Rinpocze, Instytut Marpy Khenpo Tsultrima Gjatso Rinpocze, polski ośrodek Shambhali oraz inne.

Obecnie, pod patronatem Jego Świątobliwości Siedemnastego Karmapy Ogjena Trinle Dordże, najprężniej rozwijają się ośrodki Bencien Karma Kamtsang oraz Instytut Marpy, a Polskę regularnie odwiedzają opiekujący się nimi mistrzowie: Sangje Njempa Rinpocze, od którego obecny Karmapa otrzymał wiele ważnych przekazów Dharmy, oraz Dzogczen Ponlop Rinpocze, który jest oficjalnym przedstawicielem J.Ś Karmapy w Stanach Zjednoczonych.

Polski ośrodek Bencien, prowadzony przez Lamę Rinczena, organizuje coroczne polskie Kagju Mynlam – trzydniowe święto modlitw o pokój przygotowywane przez Siedemnastego Karmapę – jest również zaangażowany w tłumaczenie i upowszechnianie nauk, modlitw i praktyk linii Karmapy. Wydawnictwo należące do Instytutu Marpy również przygotowuje polskie przekłady publikacji związanych z Karmapą, zaś jego przewodniczący, Tomasz Szczygielski, jest wiceprezesem Europejskiej Fundacji Karmapy.

Bądź na bieżąco!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o naukach lub relacje z oficjalnej działalności J.Ś. Karmapy, zamów subskrypcję naszego Newslettera.

Zamówienie subskrypcji oznacza akceptację Polityki Prywatności obowiązującej na tym portalu.