Czwarty Karmapa Rolpe Dordże (1340–1383)


Czwarty Karmapa na thance z kolekcji klasztoru Palpung

Działalność Czwartego Karmapy pozostawiła trwały ślad nie tylko w sferze duchowej, lecz także w tybetańskiej kulturze i historii. To właśnie Rolpe Dordże założył Wielki Obóz Karmapów, przekształcając swą rosnącą świtę w zorganizowaną wędrowną społeczność ludzi oddanych praktyce medytacyjnej, studiom i twórczości. Miast czekać na przybycie uczniów do jednej ze swoich głównych siedzib, Rolpe Dordże postanowił wyruszyć w drogę, krzewiąc Dharmę w całym Tybecie. Za jego życia nadal trwał konflikt pomiędzy szkołą sakja a drigung kagju. Karmapa z odwagą i zręcznością wkroczył jako rozjemca w sam środek wielopłaszczyznowego sporu. Wtedy on i Sonam Gjaltsen (1312–1375), jedenz najwyższych lamów szkoły sakja, przekazali sobie nawzajem nauki – potwierdzając w ten sposób jednoznacznie szacunek i poważanie dla tej tradycji – ale jednocześnie Karmapa wsparł finansowo odbudowę klasztoru Drigung. W ten mądry sposób Rolpe Dordże rozwijał harmonijne relacje z obiema stronami, a następnie użył swego wpływu, by zaprowadzić pokój.

Dodatkowo Czwarty Karmapa przyczynił się nieco do zainicjowania przyszłej największej szkoły buddyzmu tybetańskiego, gelugpy, udzielając świeckich ślubowań Dzie Tsongkhapie (1357–1419), wówczas młodemu chłopcu, któremu przepowiedział wielkią rolę w rozwoju buddyzmu w Tybecie.

Bądź na bieżąco!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o naukach lub relacje z oficjalnej działalności J.Ś. Karmapy, zamów subskrypcję naszego Newslettera.

Zamówienie subskrypcji oznacza akceptację Polityki Prywatności obowiązującej na tym portalu.